Biyografi

Dr. Nazım ÇERKEŞ

Estetik Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

ISAPS Başkanı / 2020 -2022 - (Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği)
RSE Başkanı / 2016 – 2018 - (Avrupa Rinoplasti Derneği)
EPCD Başkanı / 2009 – 2012 - (Estetik Plastik Cerrahi Derneği)

Dr. Suat Nazım Çerkeş İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da  tamamladı. Ankara Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesi’ne girdi. Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1985 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilimdalı’nda ihtisasa başladı. İhtisası süresince özellikle mikrocerrahi alanında çalışmalarda bulundu ve İstanbul Tıp Fakültesi’nde Mikrocerrahi uygulamalarını başlattı.

1990 yılında Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanı oldu. Aynı yıl A.B.D.’ne giderek UAB (University of Alabama at Birmingham) da dünyanın en tanınmış plastik cerrahlarından dünyada endoskopik yüz germe ameliyatlarının ilk uygulayıcısı Prof. Luis O. Vasconez’in kliniğinde 1 yıl klinik fellow ve 6 ay araştırma fellow’u olarak çalıştı. Bu süreden sonra A.B.D.’de burun estetiğinin en önemli otoritelerinden biri olan Dr. Gaylon Mc Collough’un kliniğinde 4 ay süre ile çalışarak bu konudaki deneyimlerini geliştirdi.

1992 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Suat  Nazım Çerkeş İstanbul Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilimdalı’nda uzman olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında Doçent oldu. 1997-2002 yılları arasında Istanbul Tıp Fakültesi  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilimdalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştı. 2002 yılı başında görevinden ayrılarak COSMED Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi’ni 2003 yılında da şubesi Cosmed Caddebostan Estetik Plastik Cerrahi & Güzellik Merkezini hizmete açtı.

Dr. Suat Nazım Çerkeş Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı olduğu 1990 yılından günümüze dek estetik cerrahi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Özellikle burun estetiği (rinoplasti) konusundaki başarılı sonuçları tüm dünyadaki meslektaşları tarafından kabul görmüş olup, tüm dünya genelinde düzenlenen en önemli estetik plastik cerrahi kongrelerinde konferanslar vermek, eğitim amaçlı canlı ameliyatlar gerçekleştirmek için davet edilmektedir. Bu alanda ülkemizi başarı ile temsil etmektedir.

2010 yılında ISAPS Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği’nin “Eğitim Komitesi Başkanlığı” görevlerine getirilen Dr. Çerkeş, dernekte değişik yönetim kademelerinde yer aldıktan sonra, 2020 yılında ISAPS’ Başkanlık görevine getirilmiştir. Dr Çerkeş, 2020-2022 yılları arasında ISAPS Başkanlık görevinde bulunmuştur.

Dr Nazım Çerkeş, Avrupa Rinoplasti Derneği’nin üç kurucu üyesinden biri olup; 2016 – 2018 yılları arasında Başkanlık görevini yürütmüştür.

Dr. Nazım Çerkeş 2009-2012 yılları arasında Türkiye’de Estetik Cerrahi Derneği Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Dr. Nazım ÇERKEŞ, Amerikan Plastik Cerrahlar Birliği, Türk Plastik Cerrahi Derneği ve Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği üyesidir. Nazım Çerkeş evli olup iki kız çocuk babasıdır. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. Hobileri arasında serbest ve scuba dalgıçlık, kayak yapmak, briç oynamak sayılabilir.

Dr Nazım Çerkeş, burun estetiği ameliyatları konusunda tüm dünyada otorite kabul edilmektedir.

  • Burun estetiği ameliyatlarında dünyanın en ince ve hassas ameliyat aletlerinin tasarımını yapmıştır.
  • Burun estetiği ameliyatları ile ilgili plastik cerrahların eğitimine yönelik dvd’si ve kitabı bulunmaktadır.
  • Her yıl uluslararası kongrelerde burun estetiği ve estetik cerrahi ameliyatlar konularında konferanslar vermekte eğitim amaçlı canlı ameliyat gösterimleri yapmaktadır.
  • Dünyanın pekçok ülkesinden plastik cerrahlar, Dr. Çerkeş’in gerçekleştirdiği burun estetiği ameliyatlarını izlemek üzere İstanbul’a gelmektedir.
  • Dünyanın en önemle estetik plastik cerrahi bilimsel yayınlarında yöneticilik görevlerinde bulunmaktadır.