Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme

Endoskopik Orta Yüz Gençleştirme

Yerçekimi etkisi, yıllar içinde orta yüz bölümünde de yaşlanma etkilerini ortaya çıkmaktadır. Elmacık kemiği üzerinde bulunan yağ yastıkçığının aşağıya doğru sarkması elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına neden olur. Aşağıya doğru sarkan bu ciltaltı dokuları burundan dudak kenarına uzanan kıvrım olan nasolabial kıvrım üzerinde bir deri katlantısı şeklinde ortaya çıkmakta ve bu çizginin derinleşmesine sebebiyet vermektedir.

Endoskopik orta yüz gençleştirme ameliyatlarında amaç sarkmış olan ciltaltı yağ yastıkçıklarının orijinal yerlerine alarak elmacık kemiği üzerindeki kişiye genç ve çekici bir görünüm veren dolgunluğu tekrar sağlamak ve nasolabial kıvrımın üzerindeki katlanmayı kaybederek bu çizginin derinliğini azaltmaktır.

Son yıllarda endoskopik cerrahi orta yüz gençleştirme ameliyatlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Saçlı deri içinde şakak bölgesinde yapılan 3-4 cm’lik bir kesi ile elmacık kemiği üzerindeki yumuşak dokular serbestleştirilir. Bazı vakalarda ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan 2-3 cm’lik kesi bu serbestleştirmeye yardımcı olur. Serbestleştirilen yağ yastıkçıkları bir veya iki dikişle şakak bölgesindeki sağlam zarsı (temporal fasia) dokulara asılır. Böylece elmacık kemiği üzerindeki dolgunluk sağlanmış ve nasolabial kıvrımın derinliği azaltılmış olur.

Endoskopik orta yüz gençleştirme ameliyatını genel anestezi altında yapılması tercih edilmektedir. Genellikle hastalarda kaş ve alın düşüklüğü de olduğundan aynı kesilerden alın germe ve kaş kaldırma işlemi de birlikte yapılmaktadır.

Hastalar ameliyattan birkaç saat sonra eve dönebilmektedir. Yüz ve göz çevresindeki morluk ve şişlikler 7-10 gün içinde genellikle kaybolur ve kişi günlük aktivitelerine ve işine bu süre içinde dönebilir.

Sorularınızı yanıtlamış olabiliriz.

İletişime Geçin