Çene Ucu İmplantları

Çene Ucu İmplantları

Alt çene kemiği küçük ve çene ucu geride olan kişilerde çene ucuna yerleştirilen implantlarla alt çenenin uzatılması ve yüz orantısının düzeltilmesi mümkündür. Bu amaçla vücut ile çok uyumlu bir materyal olan ve tıpta tıkanmış büyük damarların yerine yama olarak yıllardan beri kullanılan (politetrafloruetilen)’den yapılmış çene ucu implantları yada silikon çene ucu implantları kullanılmaktadır. Bu protezler yarım ay şeklindedir ve değişik uzunluk ve kalınlıkta tipleri üretilmiştir. Politetrafiloruetilen implantların özel gözenekli yapısı nedeniyle zamanla kemik hücreleri gözeneklerin içine girerek o bölgede kemikleşmeyi sağlamaktadır. Bu işlem ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan bir kesi yoluyla yada çene alt bölgesinde deriye yapılan 2-3cm yatay bir kesi yoluyla gerçekleştirilebilir. Operasyon hastanın isteğine ve birlikte yapılacak başka işlemlere bağlı olarak lokal anestezi yada genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu işlem birçok hastada genellikle burun estetiği ile birlikte aynı seansta yüz orantısını dengelemek amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyondan sonra ciddi düzeyde bir şişlik ve morluk oluşmaz, hasta işlemin yapıldığı gün evine dönebilmektedir. Çene ucuna konulan flasterler birkaç gün sonra çıkartılır. Ağız içinden yapılan uygulamalarda birkaç gün sıvı yumuşak diyet önerilir.

ALT ÇENE KEMİĞİ (MANDİBULA) AÇI BÖLGESİ İMPLANTLARI

Kulak memesinin birkaç cm alt ve ön bölgesinde alt çene kemiği (mandibula) açılanma yapar. Mandibula’nın az geliştiği bu bölgesi silik olan kişilerde yüzdeki orantıyı dengelemek ve daha çıkıntılı bir alt çene kemiği oluşturmak için politetrafloroetilen implantlar kullanılabilir. Bu implantlar L şeklindedir ve değişik uzunluk ve kalınlıklarda üretilmiş formları mevcuttur.
Operasyon ağız içinden yapılan bir kesi yoluyla gerçekleştirilir. İşlemden hemen sonra hasta eve dönebilmekte yüze sarılan elastik bandajlar birkaç gün sonra çıkarılmaktadır.

ÜST ÇENE KEMİĞİ (MAXİLLA) İMPLANTLARI

Bazı kişilerde yapısal olarak üst çene kemiği az gelişmiş olabilir. Bu da alt çene ile üst çene arasındaki orantıyı ve burnu yüzde durduğu yeri etkiler. Alt çene kemiği az gelişmiş olanlarda ağız içinden yapılan bir kesi ile politetrafloroetilen den yapılmış implantlar yerleştirilebilir. Bu işlem hem dişlerin üzerindeki ve burun kanatları yanındaki bölgelerde bir dolgunluk oluşturur, hem de burun delikleri kanatlarının olduğu burun kısmının bir miktar öne gelmesini sağlar.
Maksilla implantları genellikle burun estetiği ameliyatı ile birlikte yapılan bir işlemdir. Yalnız başına yapıldığında lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

Sorularınızı yanıtlamış olabiliriz.

İletişime Geçin