Burun Estetiği (Rinoplasti) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyat; Burun estetiği

İstatistikler ülkemizde en çok yaptırılan estetik ameliyatın burun estetiği olduğunu gösteriyor.

Bunun başlıca sebebi toplumumuzda pek çok kişinin görsel ve veya fonksiyonel olarak burunlar ile ilgili şikayetleri olmasıdır.

Burun ameliyatını tek başına bir estetik ameliyat ya da tamamen fonksiyonel bir operasyon olarak tanımalamak mümkün değildir.
Her iki girişimin aynı hassasiyet ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Zira çok dar alanda çalışıldığı için mikro düzeydeki müdahaleler bile sonuç üzerinde çok belirliyeci farklar yaratabilir. İşte bu faktörler nedeni ile burun estetiği ameliyatı insan vücudunda yapılan en incelikli estetik ameliyatların başında yer almaktadır
Görsel ve sağlık yönünden başarılı bir burun ameliyatı için cerrahın bilgi birikimi deneyimi el becerisi ve estetik görüşü çok büyük önem taşımaktadır
Plastik cerrahların insan vücudunda yapılan en incelikli estetik operasyon olarak tanımladığı ”rinoplasti” burun estetiği ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını bu alanda tüm dünyada önemli cerrahlardan biri kabul edilen Prof Dr Nazım Çerkeş’ten aldık.

1- Kişinin yüzüne yakışan doğal burun estetiği
Burun estetiği için başvuran hastaların mevcut durumu ve kusurlarının değerlendirilmesi kişinin yüzüne yakışan burnun nasıl olması gerektiğinin doğru tespiti ameliyat sürecinde ilk ve önemli bir aşamadır.
Bu aşamada cerrahın estetik görüşü belirleyici olmaktadır.

2- Sağlıklı nefes alıp verebilen fonksiyonel burun estetiği
Buruna estetik olarak biçim verirken nefes alma fonksiyonlarını göz ardı etmek mümkün değildir Bu nedenle ameliyat esnanasında hava alma kanalların daralmasına yol açan burun orta kıkırdağı eğriliği septum deviasyonu probleminin giderilmesi geniş burun etlerinin radyo frekans ile ve cerrahi girişimler ile küçültülmesi rinoplasti operasyonunun en temel aşamalarıdır.

3- Tamponsız ve ağrısız kısa sürede iyileşme süreci olabilir mi?
Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişinin burun yapısına ve yapılacak operasyona bağlı olduğu gibi cerrahın incelikli çalışması ile de yakından ilgilidir
Doğal estetik bir görünüm ve sağlıklı fonksiyonel bir burun elde etmek için cerrahın burun anatomisi üzerinde bilgisi çok farklı burunlar üzerinde edindiği recrübe el becerisi ve hastanın mevcut kusurlarını respit ederek bunları gidermeye yönelik doğru müdahalelerin ne olacağına karar verme görüşü çok önemlidir.
İyi bir burun cerrahının bu özelliklerin hepsine aynı anda sahip olması gerekmektedir. Ancak bu oran konusunda uzman cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda çok daha az olmaktadır.
Daha önce geçirilmiş ameliyatlara bağlı olarak görsel bozukluğu olan ya da nefes almada problem yaşayan kişilerde kaburgadan ya da kulaktan alınan kıkırdak yardımı ile burunun yeniden şekillendirilmesi mümkün olabilmektedir.

Haber Kaynağı: Hürriyet / Ekim 2016

Diğer Haberler